ÖSYM Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvurularının başladığını açıkladı. Ayrıntılar haberimizde.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuruları ne zaman sona eriyor sorusunun cevabı ÖSYM sınav takvimi içerisinde yanıtlandı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) kılavuzu içerisinde birçok soruya cevap veren sınav merkezi, YKS ücretleri konusunda açıklamalarda bulundu. Üniversite sınavına girecek olanlar için gerek net üzerinden gerek koordinasyon merkezinden işlemlerin nasıl yapılacağını 'fotoğraf' üzerinden açıklıyor. Yeni sınav sistemine dair kurumdan '11 uyarılık madde' geldi.


SINAV BAŞVURU TARİHLERİ

 

Sınav merkezi, başvuruların 1 Mart 2018 tarihinde saat 12:00’de başladığını açıkladı. Başvuruların sona ereceği tarih ise 21 Mart 2018 tarihinde saat 23:59’ta sona eriyor.  Geç başvuru günü olarak verilen tarih ise 4 Nisan 2018! Geç başvuru günü işlemleri aynı gün sona eriyor.

 

ÖSYM SINAV BAŞVURU SAYFASI

 

ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) sınav başvuru sayfası, AİS olarak geçiyor. Başvuru sayfası üzerinden bilgiler girilerek başvuru yapılabiliyor.

YKS SINAV ÜCRETLERİ NE KADAR?

 

Sınav merkezi 3 oturum üzerinden yapılacağı sınavlaradair ücretleri açıkladı. Buna göre; Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınav ücreti 50 Türk Lirası olarak sınav merkezi açıklandığını duyurdu. Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ücreti ise 50 Türk Lirası. Yabancı dil sınavına girecek olanlar da 50 Türk Lirası ödeme zorunluluğu vardır.

 

YKS ÜCRETLERİ HANGİ BANKAYA YATACAK?

 

YKS ücretleri hangi bankaya yatacak, sorusunun cevabı belli oldu. Buna göre; Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç),

Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç),

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç),

Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı,

Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler; Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

 

YKS SINAVI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

 

YKS sınavı, Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavı 23 Haziran 2018 tarihinde, saat 10:15’te yapılacak. Alan Yeterlilik Testleri (AYT) sınavı ise 24 Haziran 2018 tarihinde, saat 10:15’te gerçekleşecek. Yabancı Dil Sınavı ise 24 Haziran 2018 tarihinde 15:45’te yapılacak.

 

15 dakika kuralına dair bilinmesi gerekenler: 15 dakika kuralı sınavlarda tekrardan uygulanacaktır. 10:15’te sınava girecek olanlar en geç 10:00’de sınav binalarına girme zorunluluğu bulunuyor.

 

FOTOĞRAF KONUSUNDA YAPILMASI GEREKENLER

 

Sınav merkezinin sisteminde 50 ayı geçmemiş fotoğrafı bulunanlar; internet üzerinden başvuru yapabilir. İlk defa sınava girecek olanlar ve sistemde fotoğraf 50 ayı geçmiş olanlar ise sınav başvuru merkezlerinden başvuru yapacaklar.

Tarih:
Diğer Haberler