Açıköğretim Lisesi Kayıtları Sona Erdi

Milli Eğitim Bakanlığı, açıköğretim lisesi ikinci dönem kayıt yenileme süresinin sona erdiğini duyurdu.

Açıköğretim Lisesi Kayıtları Sona Erdi

Öğretim Lisesi 2. Dönem kayıt yenileme işlemleri 9 Ocak - 6 Şubat 2019 tarihleri arasında tamamlandı. 9 Ocak'ta başlayan AÖL kayıtları şu ana dek binlerce kişi tarafından yapıldı.

MEB'in yayımladığı duyuruya göre AÖL 2. Dönem Sınavları 6-7 Nisan 2019 tarihlerinde yapılacak. Bu sınav ve bundan sonra yapılacak tüm sınavlarda yeni kitaplardan sorumlu olunacak. Açık lise ikinci dönem sınavı giriş belgeleri 3 Nisan 2019 tarihi itibariyle yayınlanacak.

AÖL sınavlarında her soru 4 şıktan oluşmaktadır ve bu sınavlarda 4 yanlış bir doğruyu götürmez. Bu sınav için yapılan açıklamaya göre ÖSYM sistemi olan dört yanlışın bir doğruyu götürme uygulaması Milli Eğitim Bakanlığı'nın sınav sisteminde yine yer almayacak. MEB sadece doğru yapılan sorular üzerinden puanlama hesabı yapacak.

Sınavlar iş takviminde yazan tarihlerde hafta sonu Cumartesi ve Pazar ki gün, dört oturumda yapılıyor. Buna göre ilk oturum sabah saat 10.00'da, ikinci oturum öğleden sonra 14.00'da yapılıyor. Öğrenciler oturum başı 2.5 saat soru çözme imkanı tanınıyor.

Toplam Dönemin en az 8 ve üzeri toplam kredinin 192 ve üzeri alan kredisinin (alanlı okuyanlar için) 80 ve üzeri olması gerekir. Bunların öğrencilik durumlarına göre dağılımı şöyle:

Alanlılar için 112 kredi ''ortak'', 80 kredi ise ''alan'' kredisi olması, alansızlar için 120 kredi ''ortak'', 72 kredi ise ''seçmeli'' derslerden tamamlanması gerekiyor. Tabi bunlar mezun olmak için gerekli kredilerin alt limiti daha fazla bir kredi ile de mezun olabilirsiniz.

Kayıt yenileme sınav ücreti 30 TL olup MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına yatırılacak.

Kayıt yenileme sınav bedelinin 5 TL'si ise Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Okul Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numarasına veya söz konusu okullardaki ilgili görevliye makbuz karşılığında ödenecek.

talebe.org

Tarih:
Diğer Haberler