Ankara Kukla Festivali sanatseverlerle Buluşuyor

Bu yıl 4'üncüsü düzenlenecek Uluslararası Ankara Kukla Festivali'nde 9 ülkeden 36 oyun sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Ankara Kukla Festivali sanatseverlerle Buluşuyor

Başkentte bu yıl 4'üncüsü düzenlenecek Uluslararası Ankara Kukla Festivali'nde 36 oyun sahnelenecek.

Kukla, Karagöz, Gösteri ve Sahne Sanatları Derneği (KUKSADER) ve Tiyatro Tempo tarafından Ankara Üniversitesi işbirliğinde, 12-21 Ekim'de gerçekleştirilecek festivalde 9 yabancı ve 4 yerli grup sahne alacak.

Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu'nda "Sokrates'in Son Gecesi" oyunuyla açılacak festival kapsamında, söyleşiler ve tartışmalar yapılacak, atölyelerin yanı sıra sanatçı Ayşe Uysal'ın minyatür çalışmalarından oluşan "Karagöz Figürleri" sergisi de sanatseverlerle buluşacak.

OYUNLAR HER KESİME HİTAP EDECEK

Festival Direktörü Marina Yüce, yaptığı açıklamada, festivalin temel amacının, sanatseverlerin ilgisini kukla sanatının uluslararası standartlarına, kalitesine ve gücüne çekebilmek olduğunu belirtti.

"Festivalde 9 farklı ülkeden katılımcılar olacak ve festival boyunca 13 farklı grup 36 oyun sahneleyecek" diyen Yüce, çocuklar, gençler ve yetişkinlere yönelik kukla oyunlarıyla sanatseverlerin karşısında olacaklarını söyledi.

Felsefi bir oyunu, kukla tiyatrosu metnine uyarlamanın kolay bir iş olmadığına vurgu yapan Yüce, "Repertuvarımızdaki 42 oyundan birisi de 'Sokrates'in Son Gecesi.' Bu oyunu iki yıldır oynuyoruz fakat seyirciyle çok fazla buluşan bir oyun değil, konu olarak felsefe ve hayatla ilgili" değerlendirmesini yaptı.

Tarih:
Diğer Haberler