TLB Bakanlığı Harekete Geçirdi: Oyun Değil Siber Saldırı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk TLB'nin Mavi Balina konusundaki uyarılarını ve çözümlerini içeren bir açıklama yaparak çalışma başlattıklarını söyledi

TLB Bakanlığı Harekete Geçirdi: Oyun Değil Siber Saldırı

Mavi Balina ve türevi "virüslerin" can almaya devam etmesinin üzerine daha Türkiye Liseliler Birliği'nin yaptığı uyarılar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yinelendi. Bakan Ziya Selçuk konuyla alakalı basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

17 Mart 2019'da TLB'nin Yaptığı Açıklama
17 Mart 2019'da TLB'nin Yaptığı Açıklama

OYUN DEĞİL SİBER SALDIRI

Mavi Balina oyun değil, çocuklar ve gençlere yönelik bir siber saldırı olduğunu ifade eden Selçuk, şöyle konuştu:

"Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı olarak diğer bakanlıklarımızla birlikte başlattığımız bazı çalışmalar var. Zamanı gelince kamuoyu ile paylaşacağız. Şu sıra bazı açıklamaları yapmakta da fayda var. Mavi Balina gibi çeşitli oyun tabir edilen yazılımlar aslında bir oyun değildir. Bunlar çeşitli kişilerin, kuruluşların gençler ve çocuklar üzerinde uyguladığı bir siber saldırıdır. Çocukların dijital konulardaki ihtiyaçlarını ya da oyun ihtiyaçlarını istismar eden, çocuklara bir şekilde zarar vererek toplumların zarar görmesine, dejenere olmasına yol açmaya çalışan maksatlı kişiler."

Bakan Ziya Selçuk, konuyla ilgili birçok tedbirin alınabileceğini ancak en büyük görevin ailelere düştüğünün altını çizerek, "Bunun elbette polisiye tedbirleri, hukuki tedbirleri, mevzuat tedbirleri vardır. Fakat bu mesele sadece bu çözümlerle veya bu bakış açısıyla ele alınmamalı." diye konuştu.

 

TLB Teknolojinin Doğru Kullanımı İçin MEB ve BTK Başta Olmak Üzere Tüm Kurumlara Çağrıda Bulunmuştu
TLB Teknolojinin Doğru Kullanımı İçin MEB ve BTK Başta Olmak Üzere Tüm Kurumlara Çağrıda Bulunmuştu

"DİJİTAL OYUNLARI PROBLEM OLARAK GÖRÜRSEK ÇAĞIN EĞİLİMLERİNİ GÖZDEN KAÇIRIRIZ"

Konunun eğitimsel, sosyal, psikolojik yönleriyle de dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Selçuk, şöyle devam etti:

"Biz dijital oyunları bir problem olarak görürsek çağın eğilimlerini de gözden kaçırmış oluruz. Bunlar ihtiyaçtır. Tıpkı bir bıçak gibi iyiye kullanırsanız iyiye hizmet eder, kötüye kullanırsanız kötüye hizmet eder. Çocuklarımızın ruh sağlığına zarar vermeyecek, çocuklarımızın gelişimlerini sekteye uğratmayacak oyunlarla ilgili de çalışmaları ve çabaları destekliyoruz. Bu çabalardan bir tanesi de çocuklarda atletizm ruhunu geliştirecek sağlıklı bir yarışmayı besleyecek e-spor ve benzeri bir takım çalışmalardır. Önümüzdeki günlerde dikkatle ele almak şartıyla bu tür oyunları da çocuklarımıza nasıl ulaştıracağımız, ne şekilde paylaşımda bulunacağımızı da kamuoyu ile paylaşacağız."

 

TLB'nin Ailelere Uyarısı
TLB'nin Ailelere Uyarısı

"BU, TOPLUM OLARAK OMUZLAMAMIZ GEREKEN BİR KONU"

Ailelere seslenen Selçuk, şunları kaydetti:

"Anne babalar, çocuklarının ihtiyaçlarını hassasiyetle dikkate almalı. Yalnız kaldıklarında, problemleri çözemediklerinde, sessiz bir şekilde feryat ettiklerinde neler yapılabileceği konusunda rehber öğretmenlerimizle, psikologlarımızla uzmanlarımızla birebir iletişimde olsunlar. Aksi takdirde bir çocuk eğer açık kapı bulamazsa, rahatlayacağı bir yol bulamazsa bu tür işlere yönelmektedir. Bu yönelimin ortadan kaldırılabilmesi de başta sevgili öğretmenlerimiz olmak üzere ailelerin, anne babaların ve bütün uzmanların ortak çabasıyla olur. Bu bir uzmana ya da mevzuata yöneltilebilecek bir konu değildir. Bu, toplum olarak hep birlikte omuzlamamız gereken bir konu. Bundan dolayı önümüzdeki süreçte bahsettiğim bütün açılardan bakarak bu problemleri azaltmak ve ortadan yok etmek için elimizden geleni yaptığımızın bilinmesini isterim."

talebe.org

Tarih:
Diğer Haberler