MEB İlim Çin'de De Olsa Alacak

Milli Eğitim Bakanlığı, Çin'le mesleki eğitim, yüksek öğrenim ve yapay zeka konusunda çalışmalar yapacak.

MEB İlim Çin'de De Olsa Alacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN TÜRK’te Hakan Çelik’in sunduğu Hafta Sonu programında eğitim gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, Çelik’in “Farklı kesimlerin olabildiğince desteğini almaya ve kabulünü sağlamaya çalışıyorsunuz” sözleri üzerine “Eğitim bir mutabakat işi. Eğitim eğer milli ise, milletin ortak paydasına hizmet etmeli. Bir mutabakat alanı içinde yeşermeli” dedi.

Selçuk, eğitimin bütünleştirici rolüne vurgu yaptığı konuşmasına şöyle devam etti:

“Hep toplumu bütünleştirecek, Türkiye’deki fay hatlarını ortadan kaldırmaya yönelik... Uluslararası emperyalist güçlerin sürekli kesik attığı bir ülke olarak daha birleştirici bütünleştirici bir bakışa ihtiyacımız var. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki talimatlarını da toplum izliyor. Eğitimi ayrıştırıcı, parçalayıcı değil bu toplumu birleştirecek ve milli benlik ortaya çıkartmaya hizmet edecek bir araç olarak görmek zorundayız.”

Devlet okullarında kayıt parası alınması ve özel sınıf oluşturulmasına ilişkin, eğitimin ücretsiz olmasının anayasal bir zorunluluk olduğunu hatırlatan Selçuk, “Okul kayıtlarında zorunlu bağış alınamaz. Özel sınıfla ilgili hangi okulda bu tür fiil işlenmişse bununla ilgili gelen şikayetleri toparlayıp bu okulların tamamına ilişkin soruşturmayı başlattık” diye konuştu.

ÇİN’LE İŞBİRLİĞİ 

Çin’le mesleki eğitim, yüksek öğrenim ve yapay zeka konusunda çalışmalar yaptıklarını açıklayan Selçuk, “Dış ticaret konusunda da lisede Çince, Korece gibi dillerin yer alması için altyapı hazırlıyoruz” dedi.

TARİH ZORUNLU DERS 

Bakan Selçuk, lise seviyesinde yapay zeka derslerinin olması için hazırlık yürüttüklerini de söyledi. Açıklanan ortaöğretim programıyla ilgili 100’ün üzerinde kuruma yazı yazdıklarını, bu konuda çok güzel geri bildirimler geldiğini dile getiren Selçuk, böylece “Tarih seçmeli ders olacak” gibi bazı yanlış anlaşılmaları da önleme fırsatı bulduklarını kaydetti.

talebe.org

Tarih:
Diğer Haberler