Türkiye'yi Uzaya Çıkaracak Atılım

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Mesut Gökten, 2020 yılında uzay alanında atılımların yapılacağı açıkladı.

Türkiye'yi Uzaya Çıkaracak Atılım

Doç. Dr. Mesut Gökten, "Ülkemizin ilk milli yer gözlem uydusu RASAT'ı 2011 yılında, ilk milli askeri istihbarat uydusu GÖKTÜRK-2'yi 2012 yılında uzaya gönderen TÜBİTAK Uzay, uydu teknolojileri alanındaki yerlilik oranını daha da artırmak için yenilikçi uydu donanım ve yazılımları geliştiriyor." dedi.

Geliştirilen yenilikçi uydu bileşenlerinin İMECE ve TÜRKSAT 6A'da kullanılarak Türkiye'nin uydu teknolojileri alanındaki bağımsızlığına öncülük ettiğini belirten Gökten, yüksek çözünürlüklü uydu kameralarının tasarım, üretim ve testi için kurulan Optik Üretim ve Test Altyapısı ve Türkiye'nin yenilikçi uydu itki sistemleri alanında dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer almasında büyük katkısı olan Elektrikli İtki Üretim ve Test Altyapısı ile en yüksek uydu teknolojilerini ülkeye kazandırmaya devam ettiklerini bildirdi.

İMECE VE TÜRKSAT 6A İÇİN 2021 HEDEFİ

Gökten, İMECE ve TÜRKSAT 6A için geri sayımın başladığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"İlk metre altı çözünürlüklü milli görüntüleme uydumuz İMECE'nin 2021'de uzaya fırlatılmasını planlıyoruz. Uydumuzda, dünya çapında önemli bir yenilik olarak kendi geliştirdiğimiz elektrikli itki sistemi teknolojisi kullanılacak.

Böylelikle, İMECE ve bu yıl sonunda tamamlayacağımız milli uydu yer istasyonu projeleri ile bir uydu sisteminin tüm unsurlarını kendi üretebilen sayılı ülkeler arasına gireceğiz. Tasarım, test ve entegrasyonu yüzde 100 yerli, pek çok alt bileşeni ülkemizde üretilen ilk milli haberleşme uydumuz TÜRKSAT 6A da 2021'de tamamlanacak."

2020 YILINDA MİLLİ UZAY YILI İLAN EDİLECEK

Türkiye Uzay Ajansına da değinen Gökten, "Uzayda olmayan ülkelerin, gelecekte yeryüzünde sözü olmayacak" anlayışıyla hazırlanan Milli Uzay Programı'nın da 2020 yılında ilan edileceğini, Türkiye Uzay Ajansının ülkenin geliştirdiği uzay sistemlerine yenilerini de ekleyerek ülke güvenliğine önemli katkılar sunacağını ifade etti.

Gökten, "Belki en önemlisi, uzaya erişim için fırlatma sistemlerini geliştirecek, yerli imkanlarla üretilecek hava ve uzay araçları projelerine teknoloji transferi de sağlayacak. Böylelikle ülkemiz uzay alanında da hak ettiği yere en kısa sürede gelecektir." dedi.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler