İran Lideri Hamaney'in Temsilcisi: Karabağ Azerbaycan'ındır!

İran dini lideri Ayetullah Hamaney’in temsilcisi: ‘Hiç şüphesiz Karabağ Azerbaycan’ındır, Karabağ’ın geri alınması hukuki ve şer’i haktır’ dedi.

İran Lideri Hamaney'in Temsilcisi: Karabağ Azerbaycan'ındır!

Aydınlık ekibini Tebriz’deki çalışma ofisinde kabul eden İran İslam Devrimi Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamaney’in temsilcisi Seyyid Muhammed Ali Al-i Haşim, İran’ın Karabağ tutumuna ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu: “Hiç şüphesiz Karabağ Azerbaycan’ındır. Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan tarafından geri alınması kanuni ve şer’i bir haktır, bu toprakların Azerbaycan’a geri verilmesi ve Ermenistan işgalinin sona ermesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin dört kararı bulunmaktadır. Azerbaycan milletinin uluslararası makamlarda elleri doludur, 822-853-874-884 sayılı kararlar Azerbaycan’ın haklılığını ortaya koymaktadır.”

SİYONİSTLER DEVREDE
Al-i Haşim açıklamalarına şöyle devam etti: “Karabağ’ın özgürleştirilmesi bizim hedefimizdir, bazı ülkeler bu özgürlük savaşını bir silah pazarı olarak görülebilir ama bizim için, Müslümanlar için bir amaçtır. Bebek katili Siyonist İsrail bu savaşta asıl sahnededir. Her iki tarafta da çeşitli tezgahlar sahneleyerek kendi emellerine ulaşmaya çalışmaktadır.”

ARAÇ SEVKIYATI ACİLEN DURDURULDU
Gündemdeki İran’ın Ermenistan’a silah sevkıyatı yaptığı yönündeki iddiaları da değerlendiren Haşim şunları söyledi: “İran İslam Cumhuriyeti’nin Azerbaycan’a ihanet ettiğine dair kasıtlı sesler yükselmektedir. Olay, Rusya ve Ermenistan arasında daha önce satışı gerçekleşmiş araçların transit geçişidir ve sadece araç sevkıyatıdır, çatışmaların başlaması ile birlikte yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için biz geçişleri durdurduk.”

AZERBAYCAN’IN YANINDAYIZ
“Biz, bu olayda Azerbaycan ile dert ortağıyız” diyen Seyyid Muhammed Ali Al-i Haşim Azerbaycan’ın şehitlerine rahmet diledi ve ekledi: “Bizler Müslüman Azerbaycan milletinin her daim yanında olduğumuzu ilan ediyoruz. Çatışmaların bir an önce bitmesini niyaz ediyoruz. Günahsız insanların kanının akmaması temennimizdir, barış diplomasisi yolu ile bu sorunun çözümünü diliyoruz.”

AZERBAYCAN ORDUSU’NUN YABANCI SAVAŞÇIYA İHTİYACI YOK
Suriye’de bulunan bazı silahlı unsurların Azerbaycan’a taşındığına yönelik uluslararası bazı medya kuruluşlarında yer alan spekülatif haberlere de değinen Seyyid Muhammed Ali Al-i Haşim, Azerbaycan ordusu ve milletinin yabancı savaşçılara ihtiyaç duymadığını belirterek, bu konuda hassas davranılması gerektiğinin vurguladı.

Kaynak Haber: Yakup Aslan / Tebriz (Aydınlık Gazetesi)

talebe.org

Tarih:
Diğer Haberler