ABD engelleyemedi ikinci S-400 tamam

İlk gelen S-400'ler için kimi 'vazgeçildi', kimi 'hurda' dedi.

ABD engelleyemedi ikinci S-400 tamam

Rus devlet silah ihracat şirketi Rosoboronexport’un Başkanı Aleksandr Miheyev, Türkiye’ye S-400 sevkıyatına yönelik ikinci anlaşmanın imzalandığını, Moskova ve Ankara’nın anlaşmanın uygulanmasına yönelik mali modeli görüştüklerini söyledi.

Sputnik'in haberine göre Moskova bölgesinde dün başlayan Uluslararası Askeri ve Teknik Forumu Army-2020 çerçevesinde gazetecilere konuşan Miheyev, “Anlaşma imzalandı, şu anda partnerlerimizle anlaşmanın uygulanmasına yönelik mali modeli görüşüyoruz” dedi.

Federal askeri-Teknik İşbirliği servisi Başkanı Dmitry Shugaev de ikinci S-400 partisinin teslimatı konusunda ileri bir tartışma aşamasında olduklarını, ancak anlaşmanın henüz imzalanmadığını söyledi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 2020 Haziran'ında Moskova ve Ankara'nın ikinci parti S-400 sevkiyatı için prensipte anlaştığını açıklamıştı.

Ankara ile Moskova'nın ikinci parti için mali konuları müzakere ettikleri sevkiyatın da mali konuda anlaşma sağlandıktan sonra gündeme gelmesi bekleniyor. Rus devlet savunma sanayi şirketi Rostec’in Başkanı Sergey Çemezov, “Yıl sonuna kadar anlaşacağımızı düşünüyorum” dedi ancak muhtemelen gelecek yıla kalacağını belirtti.

'EĞİTİMLER İÇİN AKTİF HALDE OLMALI'
Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, “S-400 projesinden geri dönüşün olmadığını daha önce de söylemiştim" dedi, "İkinci S-400 alımı için bir mutabakat sağlandığı veya sözleşmenin imzalandığı görülüyor. Ancak ikinci parti sevkıyat, mali konuların açıklığa kavuşturulmasından sonra netlik kazanacaktır.” İlk parti S-400 sevkıyatının Temmuz-Eylül 2019 aylarında yapılmasıyla birinci S-400 filosunun kurulduğunu hatırlatan Karataş, “Şimdi ikinci parti gelince ikinci filo da kurulacaktır” ifadelerini kullandı.

Küresel salgın nedeniyle resmi açılış veya harbe hazırlık töreninin geciktiğini belirten Karataş, “Fakat bir gerçek gözden kaçırılmamalı. S-400'lerin İlk Harbe Hazırlık Eğitimleri tamamlanmış veya tamamlanmak üzeredir” dedi ve ekledi: “S-400 eğitimlerinin önemli bir kısmı zaten sistem aktif edilerek sürdürülme ihtiyacındadır. Personelin 'İlk Harbe Hazırlık Eğitimleri'nden sonra 'Son Harbe Hazırlık Eğitimi' süreci de devam edecektir. Şu çok açık bilinmelidir ki zaten eğitimler burada bitmeyecek. S-400’ler Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kaldığı müddetçe ömür devri boyunca çeşitli seviyelerde her zaman devam edecektir.”

TÜRKİYE S-400'DE NEDEN ISRARCI
Karataş, ABD'nin yaptırım tehditlerine rağmen Türkiye'nin S-400'lerde ısrar etmesinin nedenini şöyle anlattı: “Türkiye elbette PKK/KCK ve PYD/YPG’ye kara gücüm diyen, 21 Mart 1999’dan beri FETÖ elebaşına ev sahipliği yapan, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olan ülke ve ülkelere karşı bazı yaptırımlar uygulayacaktır.

“Yıllardır ABD başta olmak üzere bazı NATO üyelerinin; PKK/KCK, PYD/YPG terör örgütüne olan destekleri, Irak ve Suriye’de uyguladıkları politikalar, FETÖ'ye destekleri, 15 Temmuz’un arkasında durmaları, Suriye’de ağırlığı PKK/KCK, PYD/YPG’den oluşan 60-100 bin kişilik bir gücü muhafaza etmeye yönelik çalışmaları açık bir şekilde Türkiye’yi hedef almaktadır. Bu, özünde ABD/NATO’nun Türkiye’ye karşı düşmanca tutumundan başka bir şey değildir. Elbette Türkiye ABD/NATO’nun kendisine tehdit teşkil ettiğini sorgulayacaktır. En önemli gösterge ABD/NATO ve Batı, Türkiye’nin toprak bütünlüğüne karşıdır. Artık ittifaklık ilişkilerinin bu yalın gerçekler karşısında sorgulanması ve ona göre tedbir alınması gereklidir.”

'BİR SAVUNMA SİSTEMİ'
“S-400’ler bir hava savunma sistemidir, saldırı silahı değil. Ülkemize tehdit teşkil edecek ve saldıracak düşmanlara karşı kullanılacaktır. Bu şu anlamı taşımaktadır; en çok gündeme getirildiği gibi yani direkt olarak NATO’ya karşı değil, havadan gelebilecek, ister halihazır NATO üyesi bir ülkeden olsun, ister olmasın, kimden gelirse gelsin ‘düşman ülke’ tehditlerine karşı kullanılacak bir sistemdir.”

'ZAMANLAMASI DİKKAT ÇEKİCİ'
Türkiye'nin Karadeniz'de 320 milyar metreküplük doğalgaz bulduğunu açıklamasının ardından imzaların atıldığının duyurulması ile ilgili Karataş şu yorumda bulundu: “Belki ilgisi yokmuş gibi görünebilir ama Karadeniz'de bulunan doğalgaz rezervinin açıklanmasından sonra aslında görüşmeleri devam eden S-400'lerin ikinci partisinin sevkıyatına ilişkin böyle bir açıklamanın yapılması dikkat çekicidir.”

Tarih:
Diğer Haberler