Filtre Takmayan Tesisler Kapatıldı

Çevre Kanunu gereği filtre takmayan 5 termik santralin tamamen, 1 termik santralin ise kısmi olarak kapatılmasına karar verildi.

Filtre Takmayan Tesisler Kapatıldı

Termik santral bacalarına filtre takılması için verilen süre dün doldu. Filtresi bulunmayan termik santrallerde üretim durdu.

Termik santrallere baca filtresi takılma zorunluluğunu erteleyen düzenlemeyi geçen ay reddedilmişti.

Aralarında Soma'nın da olduğu termik santrallere, baca filtresi takılması için 1 Ocak'a kadar süre verilmişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, mevzuata aykırı tesislere kapatma dahil tüm cezai işlemlerin uygulanacağını belirtmişti.  

Zonguldak

Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde faaliyet gösteren Çatalağzı Termik Elektrik Santrali'nde (ÇATES) üretim, bacalara filtre takılmaması nedeniyle durduruldu. Termik santral mühürlendi.

Soma

Manisa'nın Soma ilçesindeki termik santrale, verilen 1 aylık süreye rağmen bacalara filtre takılmaması nedeniyle gece yarısı mühür vuruldu. Termik santralin mühürlenip, faailiyetinin durdurulmasıyla bölgede sessizlik hakim oldu. 

Kütahya

Kütahya'nın Seyitömer ile Tavşanlı ilçelerinde bulunan termik santraller, verilen sürede bacalara filtre takılmadığı gerekçesiyle sabah saatlerinde jandarma ekiplerince mühürlendi. İki santraldeki üretim durduruldu. 

Sivas

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, Sivas'ın Kangal ilçesinde özel bir şirket tarafından işletilen ve yaklaşık 650 işçinin çalıştığı termik santrali denetledi.

Ekipler, yaptıkları denetimde birinci ve ikinci ünitede baca gazı arıtma tesisi olmadığı tespit edilen termik santralin faaliyetlerini "geçici faaliyet belgesi" alıncaya kadar durdurdu.

talebe.org

Tarih:
Diğer Haberler