Mavi Vatan'da Emperyalist Planı Bozacağız!

Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandırmak isteyen Fransa, Güney Kıbrıs'a uçak gemisi gönderirken ABD de üs inşa etmeye başladı.

Mavi Vatan'da Emperyalist Planı Bozacağız!

Doğu Akdeniz'de yaşanan doğal gaz geriliminde Rumların yanında yer alan Fransa, bölgeye "Charles De Gaulle" adlı uçak gemisini gönderdi. Bölgede bir süre gezinen uçak gemisi Güney Kıbrıs'taki Limasol Limanı'na demirledi. ABD'nin de Güney Kıbrıs'a bir askeri üs inşa etmeye başladığı bildirildi.

Limasol Limanı'na demirleyen gemiyi Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile Savunma Bakanı Savvas Angelidis ziyaret etti. Rum lider Anastasiadis, Fransa'nın uçak gemisi ile ‘gerginlik yaratmak isteyenlere açık bir mesaj verdiğini’ söyledi.

İçerisinde bin 200 bahriyeli, 600 deniz piyadesi ve deniz kuvvetleri personeli bulunan gemide, 20 Rafale Marina savaş uçağı, iki adet erken uyarı sistemiyle donatılmış Hawkeye E2-C radar uçağı, bir adet Caiman helikopteri ve iki adet Dauphin Pedro helikopteri bulunuyor.

RUM LİDER'İN "SAVAŞ GEMİSİ" SEVİNCİ

Savaş gemisinde düzenlenen resepsiyona katılan Anastasiadis, Fransa donanmasından Charles de Gaulle uçak gemisinde olmanın verdiği memnuniyeti dile getirdi. Rum lider, "Fransa'nın Doğu Akdeniz'e ve özellikle (Güney) Kıbrıs'a uçak gemisi göndermesi Fransa-Kıbrıs ilişkilerindeki kalite artışını yansıtıyor" dedi.

ABD KIBRIS'A ÜS İNŞA EDİYOR

Öte yandan, Amerika’nın, İngilizlerin Kıbrıs'taki Ağrotur Üssü’nde, askeri üs inşa ettiği bildirildi. Askeri üssün yaklaşık 10 bin metrekare büyüklüğünde olduğu ve Amerikalıların savaş faaliyetlerine ev sahipliği yapmasının planlandığı belirtildi. Rum medyası, ABD ile Türkiye arasındaki gergin ilişkilerin ABD’nin Türkiye’deki İncirlik Üssü’nün kapanmasına yol açması durumunda, üssün buraya taşınması için planlanmakta olduğunu ileri sürdü.

DOĞU AKDENİZ'DE EMPERYALİZME GEÇİT YOK!

Dünyanın en gelişmiş donanmaları arasına adını yazdıran Türk Deniz Kuvvetleri, Doğu Akdeniz ve Mavi Vatanımıza yönelik tehditleri bertaraf edecektir. Bahriyemize olan güvenimiz tam! Ne karada ne denizde emperyalizme geçit vermeyeceğiz! Mavi Vatanımıza gelen tehditlere karşı Türk gençliğini birleşmeye çağırıyoruz. 15 Mart'ta Gelibolu'da Mavi Vatan Mitingi'nde buluşuyoruz!

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler