Türk Milleti Başka Yerde Onlar Başka Yerde

Karadeniz'deki Tuna-1 kuyusunda 320 milyar metreküp doğal gaz bulunduğunun duyurması heyecanla karşılandı.

Türk Milleti Başka Yerde Onlar Başka Yerde

Doğalgaz bulunmasını birçok gazete manşetinden müjde olarak duyururken kendisine muhalif diyen bazı gazeteler tepki gösterdi. BirGün gazetesi “Yurttaş bu gaza gelmez” başlığını kullanırken, Evrensel gazetesi “Keşif kimin için” diye sordu. İyi Parti’ye yakınlığıyla bilinen Yeniçağ ise “Dolar müjdeyi beğenmedi” başlığını attı.

KALKINMA GETİRMEZMİŞ
Gazetelerin haricinde bazı siyasetçiler ve gazeteciler de müjdeyi beğenmedi, milletin sevincini paylaşmadı. CHP'de Genel Sekreterlik koltuğuna oturan Selin Sayek Böke, tarihi keşfin müjdelenmesinden kısa bir süre önce Halk TV'de açıklamalarda bulundu. Böke programda şu ifadeleri kullandı: "Varsa o kaynak, Türkiye'ye kalkınma getirir mi sorusunun cevabı hayır olduğu için endişeliyim. Böylesi yatırımların faydası, ekonomik olarak halka yansımayacak. Enerji kaynağı bulunmuş olsa dahi ortaya çıkacak olan, bunun bir yatırıma dönüşmesi süre alacaktır. Yapılacak olan sözleşmeden faydalanacak olan, halk olmayacaktır."

Eski CHP milletvekili Hüsnü Bozkurt şöyle yazdı: "Yıl 1957. Adnan Menderes Başbakan. 1950 Mayıs’ından beri DP iktidarda. İşler iyi gitmiyor, dış borçlar boyu aşmış, halk burnundan soluyor... 2 Ocak 1957 tarihi Yeni Sabah gazetesi manşetten #muejdelerolsun demiş. 'Trakya’da zengin petrol bulundu!' 63 yıl önce, 63 yıl sonra..."

Her fırsatta Türkiye düşmanlığında konumlanan HDP Milletvekili Garo Paylan yine aynısını yaptı: “Doğalgaz, petrol totaliter rejimlerce yönetilen Venezuela, İran, Azerbaycan’a refah getirmedi. Demokratik Almanya, Hollanda ise doğalgazı olmadan refah içinde yaşıyor. Saray’ın israf rejimi iki yılda kasayı tüketti. Doğalgaz yalnızca ara gazı verir. Çöküşü durdurmaz!”

BEĞENMEDİLER DALGA GEÇTİLER
Gazeteci Zafer Arapkirli de müjdeye tepki gösterenlerdendi. Arapkirli tivitlerinde müjdeyle dalga geçmeye çalıştı: “'Havai fişek almaya gidiyorum. İsteyen?' 'GAZ’a ve Seçim GAZ’cılarına bir lafım yok. Ama GAZ müjdesinin GAZ’ına gelip de 'Aman abi fazla muhalif olarak da ortalıkta ş’olmayalım' GAZ’ının etkisinde kalıp, kenardan mahcup mahcup GAZ koklayanlara gülmemek elde değil. GAZ kokusu sarmış her yanı. GAZ’anız mübarek olsun.”

Gazeteci Ayşenur Arslan da müjdeyi beğenmedi, muhalefetinde Atatürk’ü kullandı: “Şahane! Sosyal medyada hsyn_016 isimli kullanıcıda gördüğüm paylaşım: Bu ülkede bugüne kadar bir tek müjde verildi. Efendiler yarın cumhuriyeti ilan ediyoruz.”

‘DAĞ FARE DOĞURDU’
Tele 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ müjdeyi siyasi manevra olarak yorumladı: “Erdoğan 'müjde' diye, daha önce Karadeniz'de bulunduğu bilinen doğalgaz rezervlerinin bir kez daha bulunduğunu açıkladı. Yeni bir şey yok. Amaç siyasi manevra ile yeni bir başarı hikayesi yazmaya çalışmak. Ama yine olmadı, 'Dağ fare doğurdu' demek en doğru değerlendirmedir.”

ÖZDİL BENZİN BEKLİYORMUŞ
Sözcü Gazetesi Yazarı Yılmaz Özdil, Erdoğan’ın verdiği ‘müjde’ ile ilgili yaptığı değerlendirmelerle tepki çekti. Bizim TV’de Lale Özan Arslan’ın konuğu olan Özdil, şu ifadeleri kullandı;

“Aynı müjdeyi daha önce sekiz kez vermişlerdi, ben emin olamamıştım. Dokuzuncu kez doğalgazı bulduklarını açıkladılar. Dolayısıyla ben artık emin oldum, Karadeniz’de doğalgaz var. Ben aslında seçim itibariyle bu kez direkt benzin bulacaklarını tahmin ediyordum ama kısmetse 2023’te olacak.”

Eski yazılarını yeni yazmış gibi yeniden yayınlamasıyla bilinen Özdil, sosyal medya hesabından “Beraber yürüdük biz bu yıllarda :)” yazarak Türkiye’nin doğalgaz keşfine sosyal medyadan da tepki gösterdi.

Tarih:
Diğer Haberler