Türk SİHA'ları Dünyayı Fethediyor

İspanya'da yayın yapan El Periodico Gazetesi Türk SİHA'ları başarısına geniş yer verdi.

Türk SİHA'ları Dünyayı Fethediyor

İspanya’da yayın yapan El Periodico gazetesi, Türk SİHA’ların başarısına geniş yer vererek, "Türk insansız hava araçları dünyayı fethediyor. Türk SİHA'ları, savaşın doğasını değiştirdi. Türk ordusunun tacındaki pırlanta" ifadelerine yer verildi.

 

Türk Ordusunun Tacındaki Pırlanta

 

 

Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ’da SİHA’ların başarısına atıfta bulunan El Periodico gazetesi, Baykar Savunma tarafından üretilen ve geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’larının, savaşın doğasını değiştirdiğini de vurguladı. Gazetede yer alan makalede, Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ’daki çatışmalarda, SİHA’ların üstün başarı gösterdiği ifade edilerek, SİHA’lar için, ‘Türk ordusunun tacındaki pırlanta’ benzetmesi yapıldı.

 

Türk SİHA'ları, Savaşın Doğasını Değiştirdi

 

İspanya’daki Navarra Üniversitesi profesörü Michael Tanchum, "Türkiye’nin SİHA’ları etkin kullanımı, savaşın doğasını değiştirdi. Ancak bu durum sadece SİHA’larla alakalı değil. SİHA’lar çok etkili çünkü birçok ülkenin maliyetini karşılayamayacağı sofistike elektronik sistemlerle dolu. Ayrıca birçok ülkenin bu sistemleri kullanabilecek kadar eğitimli personelleri yok" dedi.

 

Libya'da Hafter Durduruldu

 

Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki resmi temsilci Ulusal Milli Birlik (UMB) hükümetinin Türk SİHA’ları sayesinde Trablus’a taarruz eden silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’i durdurduğunu aktaran gazete, UMB’nin karşı taarruza geçmesine olanak sağladığını ifade etti.

 

Gazete son olarak Türk SİHA’larının Azerbaycan-Ermenistan arasında Dağlık Karabağ’da çıkan mücadele de, Azerbaycan’a zaferi getirdiğini yazdı.

 

Tarih:
Diğer Haberler