Biz Kimiz?

Türkiye Liseliler Birliği üyeleri, nam-ı diğer TaLeBeler; Mithat Paşalardan, Namık Kemallerden, Resneli Niyazilerden gelen fedai geleneğinin en genç temsilcileri, Mustafa Kemal’in Askerleri ve bağımsızlık neferleri, düşenin dostu ve direnenin yarenleri,Türkiye’nin aydınlık geleceği…

 

19 Ekim 2013’te Ankara’da 40 ilden 200 temsilcinin katıldığı büyük bir toplantı ile kuruluşlarını ilan ettiler. Kuruluşlarının hemen ardından Anıtkabir’e ilk ziyaretlerini gerçekleştirdiler. Andımızın kaldırılmasına karşı Anıtkabir’de en gür sesle Andımızı okudular. Kendilerini, emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesi veren, tüm ezilen ulusların fedaisi olarak nitelendirdiler. Köklerindeki besini, ilmin ışığı ile sentezleyerek filizlendiler. Kuruluşlarından bugüne kadar ne ağızlarından Mustafa Kemal’i düşürdüler, ne de O’nun aydınlanmacı yolundan başka yollara serpildiler.

 

İslamcı bir renge bürünmüş olan eğitim sisteminin şakirtleri olmaya reddettiler. Kendilerine bilerek TaLeBe dediler. Sistemin ideolojik tahakkümüne karşı öğretenin hükmüne girmektense, bu toprakların yedi katından fışkıran bilgiyi talep ettiler. Sımsıkı bağlandılar kültürlerine, kah orta oyunu oynadılar kah Dadaloğlu dinlediler.

 

Okuldan da kaçtılar elbet, dersi de kaynattılar… Gazozuna bilye oynayıp, Fener formasına iddiaya girmediklerini mi sanıyorsunuz? Ya da hiç konsere gitmediklerini mi? Türkiye Dünya Kupası’na gidemeyince üzülmediklerini mi düşünüyorsunuz? Üzüldüler elbet. Çünkü insan olmak, en büyük erdemdir dediler. Fakat derslerimizde ki başarı mücadelemizde ki başarıdır demeyi de hiç ihmal etmediler. Mücadeleyi hayatlarının merkezine yerleştirdiler. Hepsi birer devrimcidirler.

 

İşte bu büyük birikimi liselere soktular, meydanlara taşıdılar. Türkiye’nin en kritik dönemlerinde hiç susmadılar. Berkin Elvan’ı kaybettiğimizde bütün liselerde “Berkin Yoksa Ders de Yok!” diyerek boykotlar başlattılar. Sokaklara döküldüler ve günlerce sel olup aktılar. Mustafa Kemal’in “vicdan ordusu” tanımının en somut haliydiler. Ne vicdanlarını terk ettiler, ne de bu milletten vazgeçtiler.

 

Henüz kuruluşlarının üzerinden beş ay geçmedi. On binlerle ifade edilen bir orduya dönüştüler. Türkiye’nin 70 yerinde örgütlendiler. Hem cesurlar hem de keyifliler. Şimdi büyük bir kültür inşa ediyorlar. Bu toprakların vicdan ve namus birikimini sahiplenmiş, derslerinde başarılı, okuyan, üreten, mücadelede bir an bile geri düşmeyen büyük bir kültür. Geleceği kuracak iradenin olması gerektiği gibi olan bir kültür.

 

1968’i de hiç akıllarından çıkarmıyorlar. Deniz Gezmiş gibi cesur, Hüseyin İnan gibi bilgili, Sinan Cemgil gibi bir “Hoca” olacaklarını biliyorlar. Bizde bayrak yere düşmez diyorlar. Onlardan devraldıkları görevi mutlaka yerine getireceklerini ve tam bağımsız, gerçekten demokratik Türkiye’yi kuracaklarını söylüyorlar. Görünen o ki, haklılar.


Genel Yönetim Kurulu Üyeleri

İsimGörev
Hakkı Erman Ergincan Hakkı Erman Ergincan Genel Başkan
Furkan Kaplan Furkan Kaplan Genel Sekreter
Ali Murat Engin Ali Murat Engin Propagandadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı