Bu Mahkemede Öğrenmek Var

Hukuka ilgi duyan liseli gençler,Kurgusal Dava Yarışması ile kurulacak sanal mahkemede davalı ve davacı olarak karşılıklı haklılık mücadelesi verecek.

Bu Mahkemede Öğrenmek Var

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) bu yıl ilk kez düzenleyeceği ‘Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması’ ile kurulacak sanal mahkemede hukuk fakültelerinde okumak isteyen lise öğrencilerine, hukuk alanına yatkınlıklarını ölçebilme fırsatı verecek. İki tur halinde gerçekleşecek yarışmada öğrenciler okullarını temsil edecek. Kişisel verilerin korunması temalı yarışmada gençler, davalı ve davacı olarak ‘haklılık’ mücadelesi verecek.

Başvuruları şubat ayı itibariyle başlayan yarışma, 6-7 Nisan tarihlerinde İKÜ Ataköy Yerleşkesi’nde düzenlenecek. Türkiye’de bulunan tüm liselerin 11 ve 12’nci sınıf öğrencileri, okullarını temsilen ücretsiz olarak ‘İKÜ Aday’ internet sayfası üzerinden başvurularını yapabilecek.

ÖĞRENCİLER YARIŞIRKEN, JÜRİ PUANLAYACAK

Konusu ‘Kişisel Verilerin Korunması’ olarak belirlenen yarışmada, kişisel verilerin dijital ortamlarda sık sık paylaşılması sonucu ortaya çıkabilecek tehlikelere dikkat çekilecek. Yasaya aykırı durumlarda karşılaşılabilecek olaylar ile haklarının nasıl korunabileceğinin ele alınacağı yarışma hakkında bilgi veren İKÜ Eğitim Kurumları İlişkileri Koordinatörü Yavuz İlker Baldan, “Öğrenciler öncelikle, her biri aynı okulda okumak şartıyla 5 kişiden oluşacak takımlarını kuracaklar. Takımlardaki 3 üye, ‘iddia makamı’nda, 2 üye ‘savunma makamı’nda yer alacak. Yarışma kapsamında her takım için İKÜ Hukuk Fakültesinden bir takım koçu görevlendirilecek. Takım içinde alınan tüm kararlar, takım koçu önerileri ve yönlendirilmesi ile gerçekleşecek. Takımlar, kura yolu ile birbiriyle eşleşirken hangi takımın ‘davacı’, hangisinin ‘davalı’ taraf olacağı da yine kura ile belirlenecek” dedi.

Tarih:
Diğer Haberler