128 Milyar Dolar Yalanlar ve Gerçekler

128 Milyar Dolar Yalanlar ve Gerçekler

YAZAR

128 milyar dolar tartışması nedir? Nereden çıkmıştır?

Geçtiğimiz günlerde CHP’nin bir kampanya olarak başlattığı 128 milyar dolar tartışması hepimizin gündemine düştü. Peki nedir bu tartışma? 128 Milyar dolar tartışması; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faizleri düşük tutmak adına dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önderliğinde 128 milyar dolar harcadığı iddiası ve bunun çerçevesinde gelişen tepki ve olaylardır. Gerçeklikten kopuk, yalanlar silsilesi halinde gündemi boş yere meşgul eden 128 Milyar dolar tartışmasını noktalıyoruz. Bu konu hakkında en çok duyulan 4 yanlış bilgiyi ve gerçekleri sizler için derledik.

1. Yalan: Merkez bankasındaki doları ucuzdan sattılar.

1. Gerçek: Merkez Bankası doların fiyatını belirlemez. Fiyat piyasada oluşur. Merkez Bankası piyasada oluşan fiyattan dolar satar. Bu nedenle, Merkez Bankasının doları ucuza veya pahalıya sattığına ilişkin değerlendirmeler yanlıştır.

2. Yalan: 128 Milyar dolar Londra’daki tefecilere satılmıştır.

2.Gerçek: 128 Milyar doların kalem kalem nereye harcandığı bellidir.

1. 2019 ve 2020 yıllarında toplam 36 milyar dolarlık altın ithalatı gerçekleştirildi.

2. 75 milyar doları Türkiye’de yerleşik gerçek ve tüzel kişiler tarafından satın alınmış. Yani 75 milyar dolarlık TL cinsinden hesaplarını dolara çevirmişler. Bu 75 milyar dolar Türkiye’deki bankalarda hesaplarda durmaktadır.

3. Özel sektör dış borcunu ödemek için 43 milyar dolar satın almış (özel sektörün 2018’in sonundaki toplam dış borcu 298 milyar dolar ilken 2020’nin sonunda 255 milyar dolara düşmüş.)

4. 2019 ve 2020 yıllarında 12 milyar dolar portföy yatırımcısının çıkışı olmuş. Yani yabancı yatırımcı daha önceki yıllarda Türkiye’ye getirip TL’ye çevirerek portföy yatırımında kullandığı dövizinin 12 milyar dolarlık kısmını dövize çevirip geldiği ülkeye geri götürmüştür. Yani 12 milyar dolarlık döviz satın almıştır.

Özetle;
A) 128 milyar doların 36 milyar doları ile altın ithal edilmiştir ve bu altınlar Cumhuriyet Altını, bilezik ve benzeri yatırım aracı olarak Türk halkının evindedir.
B) 75 milyar doları Türkiye’deki bankalarda gerçek ve tüzel kişilerin hesaplarında durmaktadır.
C) Özel sektör 43 milyar dolarlık yurtdışına olan döviz borcunu ödemiş.
D) Yabancı portföy yatırımcı 12 milyar dolar satın alarak yurtdışına çıkarmıştır.

3. Yalan: Devlet kasasındaki para kayboldu.

3.Gerçek: Devlet kasasındaki para asla kaybolmaz merkez bankasında dönen işlemlerin hepsi kayıt altına alınır. Zaten merkez bankası bilançosuna baktığımızda hepsinin kayıt altında olduğunu görebiliyoruz. Bununla beraber CHP’nin İstanbul Milletvekili İlhan Kesici bu iddia hakkında "Nereye gitti, nereye gider, nereden gelir? O bilgilerin üzerine tahminimiz var ama şimdi söylersek kendi söylediğimiz şeyi kırmış oluruz" diyerek partisinin bir algı kampanyası yürüttüğünü kabullenmiş oldu. Sunucunun ısrarla, '128 milyar dolar kayıp' dedirtmeye çalıştığı Kesici, "Hayır kaybolmaz. Bir kere onu söyleyeyim. Kaybolmaz. Girerseniz Merkez Bankası bilançosuna.. Okumayı bilen insanlar açarlar internet sayfalarını. Dolar alımları satımları nasıl olmuş, ne zaman olmuş, kaçtan alınmış, kaçtan satılmış? Görülür. Her şey kayıt altındadır. Bu devletin kayıtlarında var. Mutlaka var" ifadelerini kullanarak 128 milyar doların kaybolmadığını bizzat dile getirmiştir.

4. Yalan: Bu büyüklükteki bir paranın kasadan çıkması ülkedeki finansal güvenceyi tehlikeye atar.

4. Gerçek: Burada çok net bir şekilde görüyoruz ki milli sermayemizi dıştan gelecek her türlü tehdide karşı korumak için rezervlerimizin önemli bir kısmını altına çevirmişiz. TCMB bu uygulamayı 2017 yılından beridir yapmaktadır. Özellikle yurt dışında bulunan altınlarımızı da yurt içine taşıyarak buradaki varlıklarımız da güvence altına alınmıştır. Böylece net bir şekilde görülmektedir ki bu büyük hamleler aslında dolar rezervlerimizi altına çevirip ekonomiyi güvence altına almak için yapılmıştır. Kalan işlemlerin de geçmiş yıllarda her vakitte gerçekleştiğini görebiliriz. Bu durumda endişelenecek bir durumun olmadığını söyleyebiliriz. Bunun yanında rezervler eritilmemiş dövizlerimiz altına çevrilmiştir. 128 milyar dolar meselesi CHP ve mevcut muhalefet tarafından yürütülen bir kara propagandadır, her zaman olduğu gibi muhalefetin bir çözüm üretmek yerine iktidar partisine iftira atmasının ürünüdür. Bu kara propagandanın asıl amacı günümüz iktidarının bu tür yalanlar ile itibarını düşürerek yıkılma yolunu açmaktır. Joe Biden’ın muhalefete destek vererek Türkiye’de iktidar olma planlarına muhalefet de alet olmaktadır. Türkiye’de ekonominin kötüye gittiği bir gerçektir. Ancak ekonomiye çözüm kara propaganda ile Türk milletinin algısı ile oynamak değil Türk milletinin önüne çözümler koymaktır.

Hazırlayanlar: TLB İzmir İl Başkanı Yunus Emre Arslan, TLB İzmir İl Yöneticisi Ege Şinik

Tarih:
Diğer Haberler